Få besked i din indbakke om nye
gratis livestreams, kurser og events
for små og mellemstore virksomheder
Få besked i din indbakke om nye
gratis livestreams, kurser og events
for små og mellemstore virksomheder
Tilmeld dig vores nyhedsbrev nu.
Du kan altid framelde dig med et enkelt klik.
Gratis viden, kurser og webinarer inden for online markedsføring og drift af små virksomheder

Bloggen

Iværksætteri: aldrig har netværk været vigtigere!

Rejsen som iværksætter er typisk ene og alene og derfor er det vigtigt, at vi åbner op. Tal om de hårde tide!

Der er fleksibilitet i at have en lille og forholdsvis ny IT virksomhed med 5-8 ansatte. Det er nemmere at tilpasse forretningen de udfordringer der nu måtte komme, samtidig med at det er nemmere at tænke i nye løsninger. Vi undgik at skulle fyre medarbejdere. Vi sendte dem heller ikke hjem. De kunne derimod selv tage beslutningen om de vil arbejde hjemme eller være på kontoret. Jo, vi har selvfølgelig tabt penge, som alle andre og det har selvfølgelig sat en stopper for mange projekter. Men det har også tvunget os ud i at prioritere og skære os selv til, så det kun er det mest nødvendige og vigtigste vi burger tiden på. Det har været en ubehagelig, men sund øvelse at blive kastet ud i!

Men det har ikke været nemt for vores medlemmer: de helt nyopstartede virksomheder. De har været nogle af de mest hårdt ramte af krisen. Coronakrisen har om ikke andet, vist, hvor vigtigt et godt og solidt netværk er, for at man som startup kan overleve. Vi er så stolte over, at vi har fået opbygget sådan et vigtigt netværk for iværksættere. Vi har holdt dem informeret, har hjulpet dem med de økonomiske problemer, som opstod og generelt forsøgt at holde alle vores medlemmer oven vande, så Danmark ikke mister værdifulde mennesker, som skaber og former Danmarks fremtidige arbejdspladser.  

Der er mange som har meldt sig ledig, men der er også rigtig mange ledige stillinger. Men det er også i sådanne krisetider, at virksomheder bliver skabt. Jeg er sikker på, at iværksætteriet i Danmark vil stige helt sidsygt i løbet af de kommende måneder. Det er en udvikling og en rejse som du bare skal gribe. I stedet for at sidde stille og vente på drømmejobbet, tag kontakt til dem – eller – start dit eget op!

Del indlægget med venner og kollegaer

Blog ekspert

CEO og founder af Startup Central

Iværksætter med stort I. Jeg brænder for at hjælpe iværksættere fra idéfasen og godt i gang med deres virksomhed. Privat er jeg gift med Nanna og far til fire.

LinkedIn

EKSPERTENS BLOGINDLÆG

Anders Fogh
CEO og founder af Startup Central
Tags: Arbejdsliv & Tendenser, IT, Kommunikation & Markedsføring, Økonomi, Tryghed

Coronakrisen har sat de fleste iværksættere og selvstændige tilbage til udgangspunket. I dette indlæg kommer jeg med mine bud på, hvordan du kan vende krisen til din og din virksomheds fordel. 

Kold Kanvas Anders Fogh Startup Central
Anders Fogh
CEO og founder af Startup Central
Tags: Salg

Overvejer du, om kold kanvas er noget, du skal begynde at bruge i din virksomhed? Da Poul Reichardt sang ”du går ind i alle hjerter med træsko på”, så var det næppe telefonsælgere, han havde i tankerne. Men ikke desto mindre er det faktisk lige netop dén effekt, du håber på at have hos modtageren

Ram din mål gruppe på de sociale medier Anders Fogh Startup Central
Anders Fogh
CEO og founder af Startup Central
Tags: Kommunikation & Markedsføring, Salg

Man kan få meget ud af at ramme sin målgruppe på de sociale medier - får du ram på din?

Anders Fogh
CEO og founder af Startup Central
Tags:

Husker du at spørge erfarne coaches og mentorer fra erhvervslivet om hjælp, når du er kørt fast i et problem? 

CEO og founder af Startup Central

Iværksætter med stort I. Jeg brænder for at hjælpe iværksættere fra idéfasen og godt i gang med deres virksomhed. Privat er jeg gift med Nanna og far til fire.

LinkedIn


I ET STOLT SAMARBEJDE MED

Endnu ikke bruger på IVÆKST? Opret dig her