Spring over køen til vores gratis kurser. Tilmeld vores nyhedsbrev nu:
Gratis viden, kurser og webinarer inden for online markedsføring og drift af små virksomheder

Hvad kan vi hjælpe med?

Hvis en arbejdsgiver forbeholder sig erstatningskrav på grund af misligholdelse af kontrakt i flg. funktionærlovens § 4, hvor meget kan han så højst kræve?

Arbejdsgivers erstatningskrav efter funktionærlovens § 4 svarer enten til det tab, han har lidt ved misligholdelsen. Det kan være ansættelse af vikar i en kort periode, udgift til annoncering efter ny ansat etc. Da det imidlertid er ganske svært at dokumentere et sådant tab, kan arbejdsgiveren efter loven i stedet vælge at kræve en ½ måneds løn uden at skulle dokumentere et tab.

Sidst opdateret: 05-06-2011

UDVALGTE KURSER


I ET STOLT SAMARBEJDE MED

Endnu ikke bruger på IVÆKST? Opret dig her