Ved generationsskifte af en personligt ejet virksomhed er der en række virksomhedsspecifikke forhold, som har betydning for det konkrete valg af overdragelsesmetode, f.eks. brancheforhold, offentlige tilladelser og reguleringer samt krav fra f.eks. virksomhedens medarbejdere eller familiemedlemmer. Overordnet vil der dog være en række dispositioner, som altid bør overvejes forud for gennemførelsen af et generationsskifte.
Stiftelse af et interessentskab
Den nye ejers indtræden i virksomheden kan eventuelt gennemføres ved etablering af et interessentskab mellem den nuværende ejer og den nye ejer. Den nye ejer kan således allerede fra begyndelsen opnå andel i virksomhedens
overskud, og en del af dette overskud kan indgå som finansiering af en successiv overtagelse af virksomheden.
Skattefri virksomhedsomdannelse
Det er ofte teknisk mere kompliceret at gennemføre et generationsskifte af en personligt ejet virksomhed end af et selskab. Det kan derfor være en fordel at omdanne den personligt ejede virksomhed til et selskab. Hvis det besluttes, at den personligt ejede virksomhed skal omdannes til et selskab, kan dette ske efter reglerne om skattefri virksomhedsomdannelse.
Hvis virksomheden har flere ejere og drives i interessentskabsform, forudsætter anvendelse af reglerne om skattefri virksomhedsomdannelse, at alle interessenter anvender virksomhedsskatteordningen, og at der beregnes et udligningsbeløb, som indbetales til interessenternes kapitalkonti. Der er ikke længere krav om et ensartet afskrivningsgrundlag m.v., for at omdannelsen kan gennemføres skattefrit.
Forud for beslutningen om overdragelse af dele af en personligt ejet virksomhed er det væsentligt, at virksomhedsejeren har taget stilling til, om han med fordel kan anvende reglerne om skattefri virksomhedsomdannelse.
Særligt reglerne om opgørelsen af den skattemæssige anskaffelsessum for de aktier eller anparter, virksomhedsejeren modtager som vederlag for overdragelsen af den personligt ejede virksomhed til et selskab, bør vurderes nøje. F.eks. vil skattefri omdannelse af en virksomhed med en driftsmæssig usikker fremtid - hvor der beregnes en betydelig negativ anskaffelsessum for aktierne - være risikobetonet, fordi en eventuel senere konkurs vil udløse fuld beskatning af den negative anskaffelsessum, uanset at værdien af aktierne er 0 kr. Den tidligere personlige ejer af virksomheden vil herved lide et økonomisk tab.
I forbindelse med omdannelsen kan den oparbejdede egenkapital udskilles til den nuværende ejer, så selskabet alene kommer til at indeholde den centrale driftsaktivitet.
Eksempel: Generationsskifte personligt ejet virksomhed
Christian Poulsen, 52 år, driver - som en personligt ejet virksomhed - en større entreprenørforretning. Christian har to børn. Christians datter arbejder i virksomheden og ønsker på sigt at overtage ledelsen og ejerskabet. Sønnen er uinteresseret i virksomheden.
Sammen med revisoren og advokaten bliver virksomhedens fremtid drøftet, herunder det ønskede generationsskifte. Der er enighed om, at det er hensigtsmæssigt at gennemføre den ønskede omstrukturering af virksomheden, idet dette dels vil reducere den personlige risiko og dels gøre generationsskiftet lettere at gennemføre.
På grundlag af disse drøftelser bliver det aftalt, at entreprenørforretningen skal overdrages til et aktieselskab pr. 1. januar i indeværende år. Overdragelsen gennemføres ved anvendelse af lov om skattefri virksomhedsomdannelse, så der ikke skal betales væsentlige skatter.
Derimod vælger Christian at holde udlejningsejendomme m.v. uden for omdannelsen, idet disse med fordel kan drives i personligt regi. Dels kan virksomhedsordningen fortsættes, og dels ville der løbende være en vis opsparing i denne del af virksomheden. Christian forventer, at disse midler sammen med hans øvrige private investeringer vil være tilstrækkelige til at sikre en god økonomi efter pensionering ved 60 år.
Forudsat driften i entreprenørforretningen udvikler sig som forventet, er det hensigten, at der gennemføres en skattefri aktieombytning, således at Christian får et personligt holdingselskab. Herefter træffes endelig beslutning om det kommende generationsskifte, som kan bestå, i at datteren får aktier i holdingselskabet eller køber aktier (via eget holdingselskab) i entreprenørselskabet.




